Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Kominy raz jeszcze

Blog:  durkey
Data dodania: 2015-05-18
wyślij wiadomość

Temat ten już poruszałem ... budowa ma się rozpocząć za jakiś miesiąc (mam nadzieję) i decyzje muszą już powoli zapadać. Przypomnę....


W projekcie są 2 kominy SCHIEDEL RONDO PLUS 200mm. W domku planujemy ogrzewanie gazowe (podłogówka po całości) - piec kondensacyjny. Nie wiemy jeszcze jaki piec bo ten temat chcieliśmy odłożyć na później. Zatem jeden komin do gazu i drugi do kominka. Z kominkiem nie ma problemu - zostaje ten SCHIEDEL i to nam pasuje. Jeśli chodzi o komin do pieca gazowego to tutaj cały czas się wahamy. Chcemy zrobić raz a dobrze, tzn. mieć komin, który w przyszłości będzie można wykorzystać ewentualnie do innego paliwa jeśli zajdzie taka konieczność. Czy Waszym zdaniem zostawić ten komin RONDO PLUS 200 i w niego potem wsadzić kolejną rurę do kondensatu czy może inne rozwiązanie? Ktoś już pisał, że można wziąć same pustaki wentylacyjne bez wkładu ceramicznego i wyjdzie taniej. Niby tak ale co z ewentualną zmianą później? U koleżanki widziałem piec Vaillant'a zamontowany do komina systemowego ceramicznego (to był akurat komin z PEKABET - FIRE) - wewnątrz rura z tworzywa sztucznego. 


Podsumowując....poszukujemy rozwiązania uniwersalnego....czy SCHIEDEL + kolejna rura do środka będzie takim właśnie rozwiązaniem? 


Z góry Wam dziękuję za pomoc i wskazówki.

Okna dachowe

Blog:  durkey
Data dodania: 2015-05-16
wyślij wiadomość

Na ten rok planujemy zrobić SSO. I tu wątpliwość....czy okna dachowe montować od razu przy robieniu dachu czy zostawić to na przyszły rok jak będzie montowana pozostała stolarka. Z jednej strony lepiej i pewnie taniej zrobić to od razu. Z drugiej strony obawiam się kradzieży zimą. Mamy sąsiadów ale na tym osiedlu nie ma jeszcze lamp...w nocy jest kompletna ciemność. Myślałem o ewentualnym wymontowaniu skrzydeł na zimę i  zabezpieczeniu otworów jakąś folią. A może nadmiernie się zamartwiam....jak to było u Was? Z alarmem może być problem bo do zimy może nie być jeszcze prądu...ta energetyka ...wrrrr.


Druga sprawa to już same okna. Nasz wykonawca dachu oferuje nam 4 szt. FAKRO FTP-V L3 + kołnierze + XDP (okno 78/140) za ok. 6000 zł. Raczej zdecydujemy się na okna w rozmiarze jak w projekcie czyli 78/118 i zastanawiam się czy wówczas nie dołożyć troszkę do np. FTP-V U5 (bardziej energo). Jakie montowaliście w swoich domach?

Dachówki

Blog:  durkey
Data dodania: 2015-05-16
wyślij wiadomość

Byłem, oglądałem, rozmawiałem z kilkoma osobami i.....jak na razie w moim osobistym odczuciu wygrywa Braas Rubin 9V (antracyt)

Tak to wygląda:

blog budowlany - mojabudowa.pl

w rzeczywistości mam wrażenie, że dachówka jest jaśniejsza - na komputerze to kolor i tak zależy od monitora :)


Rubin 9V to stosunkowo nowy model. W zasadzie to dachówka taka sama jak Rubin 13V z tym, że troszkę większa (ok. 9,4 szt/m2) a co za tym idzie mniej kosztowna. 13V jest za to barwiona w masie i to może być jej dodatkowa zaleta. 9V będzie pewnie dużo tańsza.

Oglądałem też Robena (Monza Plus), Creatona (Titania), Bogena (Innovo 10) i miałem mieszane uczucia. Niestety na składzie nie było Alegry 9 od Koramica. O Koramicu Pan w składzie wypowiadał się jednak pozytywnie. Dodam, że Titanie i Monze Plus odradzał. Jako argumenty podawał kruchość Monzy i jego zdaniem wątpliwa jakość Titani. Bogen i jego antracyt glazurowany nie przypominał mi prawdziwej, dobrej glazury.


A jakie są Wasze doświadczenia z Braasem i Rubinem 9V? Zastanawiam się czy nie lepiej dołożyć i zakupić 13V (mniejsza faktura może czasem lepiej wyglądać na daszku). 

Dylematy, decyzje, terminy

Blog:  durkey
Data dodania: 2015-05-11
wyślij wiadomość

Czekamy cały czas na pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych, które następnie musimy dołączyć do już złożonego wniosku o PNB. Papier powinien do nas przyjść w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jak tylko go dostaniemy to biegiem do starostwa :) 


OKNA...

Aby efektywnie wykorzystać czas jaki jeszcze nam pozostał do rozpoczęcia budowy (prawdopodobnie 20 lipca...ale mamy nadzieję, że uda się ruszyć wcześniej) rozglądamy się za oknami, roletami itp. Aktualnie czekamy na wyceny okien z OKNOPLASTU + rolety KRISPOL/PORTOS (w każdym wariancie silniki SOMFY). Wyceniamy okna na profilu WINERGETIC i PLATINIUM EVOLUTION 2 (wariant w kolorze WINCHESTER jedno i obustronny - dla porównania). Żona bardziej obstawia wariant jednostronny (w środku białe) bo jej zdaniem lepiej będą pasować do wnętrz...ja mam inne zdanie ale zobaczymy jeszcze na ile pozwoli nam portfel :) Myślimy jeszcze nad ciepłym montażem okien ale to pewnie będzie kosztowne...wstępnie wyliczyłem, że za ciepły montaż (pianka + taśmy wew/zew) zapłacimy ponad 3000 zł :/ Przy profilu WINERGETIC ciepły montaż to konieczność...inaczej lepiej zrezygnować z takiego profilu i wziąć tańszy.


ROLETY...

Planujemy zrobić elektryczne w całym domu (radiowe + przełączniki ścienne). Wyceniamy silniki radiowe ale chyba zdecydujemy się na silniki na kablach a radio dorobimy już sami (sterowniki do głębokich puszek + pilot). Takie rozwiązanie pewnie wyjdzie taniej. Na razie dwie firmy: KRISPOL i PORTOS. Wolałbym KRISPOLa ale cena pewnie też będzie wyższa...poczekamy zobaczymy :) Rolety na pewno w systemie INTEGRO. Będziemy cofać nadproża o ok. 10-12 cm (jeszcze musimy to uzgodnić z kierownikiem) i wypełnimy je styrodurem/XPSem. To chyba najcieplejszy z możliwych montaży. 


DACHÓWKI...

Tu ciągle dylematy. Oglądamy na razie w necie różne realizacje i najbardziej podoba nam się kolor ANTRACYT. Patrzyłem czy występuje on w glazurze i widzę, że ciężko z tym odcieniem :) BOGEN Innovo 10 ma ANTRACYT GLAZURA ale jakiś taki CZARNY nam się wydaje. W tygodniu mamy zamiar odwiedzić jakiś skład z dachówkami żeby zobaczyć te cuda na żywo. Pytamy też po znajomych. Na razie wpadły nam w oko:

1. Roben: Monza Plus (Antracyt Angoba, Tobago Glazura)

2. Koramic: Alegra 9 (antracyt angoba, czarna angoba szlachetna), L15 (antracyt angoba, czarna angoba szlachetna)
3. Bogen Innovo 10 (antracyt glazurowany)
4. Braas Rubin 13V (antracyt angoba, łupkowy błyszczący glazura, czarny błyszczący glazura)

Płaskich nie szukamy :) Jeśli macie jakieś wskazówki to dajcie znać ... nie znamy się zupełnie na dachówkach. Moim faworytem jest raczej Alegra 9 (antracyt angoba) choć nie wiem czy te angoby się troszkę świecą? Lekki połysk chciałbym na dachu jednak mieć :) Trzeba zobaczyć na żywo i się przekonać...najlepiej na jakimś dachu. Fotki z initernetu często przekłamują.


DACH...

Deskować? A może nie deskować? Jeśli deskować (na co już praktycznie się zdecydowaliśmy) to co na deski? Papa? Folia? Co lepsze? Deskowanie ma nam zapewnić lepszą stabilność dachu. Wykonawca stwierdził, że bez deskowania ten dach też może stać ale wolałby wówczas postawić jakiś słup podtrzymujący gdzieś w ścianie działowej. W przypadku deskowania nie będzie to konieczne bo deski usztywnią całą konstrukcję a głównie o to chodzi. Większość znajomych doradza aby deskować bo oni tego nie zrobili a dzisiaj na pewno postąpiliby inaczej.

Kolejna sprawa to wyłazy dachowe...montować 2? A może 1 plus ławki kominiarskie? A może wcale zrezygnować? Wyłaz pewnie będzie bardziej praktyczny i z tego co czytałem tańszy niż ławki i stopnie kominiarskie. Jak to było/jest u Was?


KOMINY....

Cały czas zastanawiamy się nad kominami o czym pisałem już wcześniej. Piec gazowy jeszcze nie wybrany...chciałem to odłożyć na przyszły rok (na pewno jakiś kondensat - będzie podłogówka po całości). Komin SCHIEDEL RONDO PLUS do tanich nie należy ale w sumie przydałby się taki uniwersalny na przyszłość (w razie "W"). Do kominka na pewno RONDO PLUS zostawimy. Myślę jeszcze czy warto inwestować w drugi taki drogi komin skoro będzie służył do gazu zatem i tak musi w niego wejść kolejna rura. Sam już nie wiem...kasa na to jest ale może się przydać później na coś innego.


No nic...troszkę się rozpisałem... czasu niby dużo ale ilość dostępnych na rynku rozwiązań jest przytłaczająca i ciężko się zdecydować  :) Jak znajdziecie chwilkę na przeczytanie tekstu to będziemy wdzięczni za porady i wskazówki.


durkey
ranga - mojabudowa.pl mistrz
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 166566
Komentarzy: 925
Obserwują: 170
On-line: 9
Wpisów: 138 Galeria zdjęć: 323
Projekt DOM W JABŁONKACH
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Wągrowiec
ETAP BUDOWY - VI - Instalacje wewnętrzne
ARCHIWUM WPISÓW
2017 sierpień
2017 czerwiec
2017 maj
2017 kwiecień
2017 marzec
2017 luty
2017 styczeń
2016 grudzień
2016 listopad
2016 październik
2016 wrzesień
2016 sierpień
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2015 grudzień
2015 listopad
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 czerwiec
2015 maj
2015 kwiecień
2015 marzec

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników